Nakon procesa koji je trajao punih šest godina, 30 nekropola stećaka sa područja regije upisano je na UNESCO-vu Listu svetske kulturne baštine. Odluka je donesena prošle sedmice na samitu UNESCO-a, održanom u Istanbulu.

Od ukupno 30 upisanih nekropola stećaka na Listu svetske baštine, 22 se nalaze na teritoriji Bosne i Hercegovine, po tri na području Srbije i Crne Gore i dve na teritoriji Hrvatske.
Nekropole u Bosni i Hercegovini nalaze se na sledećim lokacijama: Radimlja, Stolac; Grčka glavica, selo Biskup, Konjic; Kalufi u Krekovima, Nevesinje; Borak, selo Burati, Rogatica; Maculje, Novi Travnik; Dugo polje na Blidinju, Jablanica; Gvozno, Kalinovik; Grebnice, Radmilovića Dubrava, selo Baljci, Bileća; Bijača, Ljubuški; Olovci, Kladanj; Mramor u Musićima, Olovo; Kučarin u Hrančićima, Goražde; Boljuni, Stolac; Dolovi, selo Umoljani, Trnovo; Luburića polje, Sokolac; Potkuk u Bitunji, Berkovići; Bečani, Šekovići; Mramor u Vrbici, Foča; Čengića Bara, Kalinovik; Ravanjska Vrata, Kupres.
Virtuelna tura kroz Vrnjačku Banju
Tokom šestogodišnjeg procesa kandidovanja nekropola stećaka na Listu svetske baštine UNESCO-a, Opština Rogatica i Turistička organizacija opštine Rogatica su aktivno učestvovali i dali veliki doprinos da se nekropola stećaka Borak kod Stjenica nađe na UNESCO-voj Listi. Danas su veoma ponosni što je njihovo angažovanje imalo pozitivan ishod, veoma značajan za ovo područje.

Kao što smo na početku rekli, među 30 ukupno upisanih nekropola stećaka na Listu svetske baštine na teritoriji Srbije su tri nekroplole i to: Mramorje na lokaciji Perućac (Bajina Bašta); Mramorje, Rastište opet na području BajinE Bašte, i Grčko groblje, Hrta na teritoriji Prijepolja.
Duhovna banja: Manastir Lepavina
Što se nekropola u Hrvatskoj tiče one se nalaze na lokacijama: Velika i Mala Crljivica, Cista Velika; Dubravka/sv. Barbara, Konavle.
Od tri nekropole u Crnoj Gori dve se nalaze na području Žabljaka – Grčko groblje i Bara Žugića, a treća – Grčko groblje je na području Plužina.