Za osvajanje vrha Kopren neophodni su terenac, dobra kondicija i veliki oprez, a fotoaparat se podrazumeva
„Dži pi es” uređaj posedujemo ali ga u osvajanju vrha Kopren terenskim vozilom nismo koristili, niti smo se probijali kroz kleku koja nekontrolisano pokriva ionako teško prohodan teren Stare planine… Za takav pohod polako se pripremamo, a do tada samo penosimo iskustva Dragovana Stojadinovića iz Kragujevca. Jedina veza u ovom slučaju između Kragujevca i Stare planine jeste to što je naš sagovornik i u ovoj priči virtuelni vodič veliki zaljubljenik u prirodu. Iza njega je na hiljade pređenih kilometara u terencu, takođe mnogo prepesačenih kilometara i „mali milion“ fotografija. Pre mnogo godina očarali su ga vodopadi Srbije, a Kopren je otkrio i fotografisao sredinom maja meseca 2011. godine.
Priseća se Dragovan kako je na zakazano merenje, čiji je inicijator, čekao mesec dana. Trud i svaki korak po teško prohodnom terenu sa velikim nagibima i klizavim stenama zaista se isplatio. Ne u materijanom smislu, već prventsveno kroz lično zadovoljstvo viđenim, potom i stručno utvrđenim činjenicama prezentovanim putem veb prezentacije www.vodopadisrbije.com na kojoj su pored Koprenskog, dostupne informacije o čitavom nizu vodopada, prirodnih fenomena i dragulja Srbije. Možda i zbog toga što će šira javnost, planinari i svi zaljubljenici u prirodu ubuduće imati novo odredište na svojim mapama – Koprenski vodopad čija lepota zaustavlja dah.
-Dolazak do ovog vodopada nije ni malo lak. Terenac, dobra kondicija i veliki oprez su neophodni. Fotoaparat se podrazumeva jer vodopad i njegove kaskade prosto ne daju mira ni oku, ni objektivu – objašnjasnio je Stojadinović, dodajući da je u pitanju više kaskada i da pojedine dostižu visinu i do 40 metara.
Inače, Koprenski vodopad je glavni izvorišni krak Jelovičke reke a ime je dobio po staroplaninskom vrhu Kopren (1.963mnv) ispod koga izvire Dabidžin potok na Staroj planini. Sve do juna meseca prošle godine njegova jedinstvenost ogledala se u čarobnoj lepoti i poziciji na najvećoj nadmorskoj visini u Srbiji od 1.820 metara.
Nakon toga je struka učinila svoje, na teren su izašli dipl. ing. hidrogeologije Ivan Đokić i dr Saša Milanović sa rudarsko-geološkog fakulteta, centra za hidrogeologiju karsta u Beogradu. Reč je o stručnjacima koji su izvršili i merenje vodopada Jelovarnik na Kopaoniku, predhodnog srpskog rekordera u ovoj kategoriji.

Merenjima koja je izvršio dr Milanović, ispostavilo se da je Kopren najveći vodopad ne samo na Staroj planini već i u celoj Srbiji sa zvaničnom dužinom izmerenog vlaka od 148 metara. Ukupna visina od početka do kraja merenja je 103,5 metara sa prosečnim padom od 56,4 stepena.
***Nedugo nakon otkrića Koprenskog, Dragaovan je takođe na Staroj planini gde se nalazi skoro trećina vodopada Srbije, pronašao „novi” najveći vodopad. Reč je o vodopadu Kaluđerski skokovi koji je dug 232 metra, što će biti povod neke nove priče.
By JST
Foto: Dragovan Stojadinović Sule, autor jedinstvene knjige „Vodopadi Srbije”.